Monday, October 20, 2014
7:30am – 6:00 PM
Registration
9:00am – 9:05am
Opening Remarks by TechCrunch
9:05am – 9:30am
Fireside Chat with Google Ventures EU: Tom Hulme, Avid Larizadeh, Bill Maris, Peter Read, MG Siegler, Eze Vidra
9:30am – 9:50am
In Conversation with Uri Levine (Waze, FeeX)
9:50am – 10:10am
Fireside Chat with Maelle Gavet (Ozon)
10:10am – 10:30am
Founders Stories: Onno Faber (TapTalk)
10:30am – 10:45am
BREAK
10:45am – 11:10am
From Shoreditch to Berlin and Beyond, Building the European Tech Hubs: Carlos Eduardo Espinal (Seedcamp) , Rohan Silva (Second Home), Tine Thygesen (Everplaces), Jason Whitmire (Earlybird)
11:10am – 11:35am
Fireside Chat with Neelie Kroes (European Commission)
11:35am – 12:00pm
The Acceleration of Digital Medicine: Peter Hames (Big Health), Dr. Dominic King (HELIX Centre, Imperial College London)
12:00pm – 12:25pm
Fireside Chat with Justin Kan (Y Combinator)
12:25pm – 12:45pm
Fireside Chat with Jason Goldberg (Fab, Hem)
12:45pm – 2:00pm
LUNCH
2:00pm – 2:10pm
Hackathon Highlights
2:10pm – 2:30pm
Fireside Chat with Tim Armstrong (AOL)
Startup Battlefield with Jason Kincaid
2:30pm – 2:35pm
How the Startup Battlefield Works
2:35pm – 3:35pm
Startup Battlefield Session One – Access
Judges: Niko Bonatsos (General Catalyst), Jon Bradford (Techstars), Bindi Karia (Silicon Valley Bank), Brenden Mulligan (Cluster)
3:35pm – 3:45pm
BREAK
3:45pm – 4:45pm
Startup Battlefield Session Two – Explore
Judges: Benjamin Joffe (HXLR8R), Nenad Marovac (DN Capital), Florian Meissner (EyeEm), Sitar Teli (Connect Ventures)
4:45pm – 4:55pm
BREAK
4:55pm – 6:00pm
Startup Battlefield Session Three – Track
Judges: Alice Bentinck (Entrepreneur First), Simon Cook (DFJ Esprit), Alex Macpherson (Octopus Ventures), Christophe Maire (angel investor)
9:00pm – midnight
After Party at The Gable
25 Moorgate, London EC2R 6AR
Tuesday, October 21, 2014
8:00am – 5:00pm
Registration
9:00am – 9:10am
Opening Remarks by TechCrunch
9:10am – 9:40am
Funding Europe’s Next Unicorn: Philippe Botteri (Accel Partners), Saul Klein (Index Ventures), Eileen Burbidge (Passion Capital), Daniel Waterhouse (Balderton Capital)
9:40am – 10:05am
In Conversation with Brian Armstrong (Coinbase)
10:05am – 10:30am
Founders Stories with Michael Acton Smith (Mind Candy)
10:30am – 10:40am
Startup Battlefield Alumni Update
10:40pm – 11:00am
BREAK
11:00am – 11:25am
Fireside Chat with Matthew Prince and Michelle Zatlyn (Cloudflare)
Startup Battlefield with Jason Kincaid
11:25am – 11:30am
How the Startup Battlefield Works
11:30am – 1:00pm
Startup Battlefield Finals
Judges: Mat Braddy (Just Eat), Sonali DeRycker (Accel), Brent Hoberman (PROfounders Capital), Klaus Hommels (Lakestar), Mattias Ljungman (Atomico)
1:00pm – 2:30pm
LUNCH
2:30pm – 2:50pm
In Conversation with Morten Lund (LundXY)
2:50pm – 3:10pm
Founder Stories with Eben Upton (Raspberry Pi)
3:10pm – 3:30pm
Fireside Chat with Eric Wahlforss (Soundcloud)
3:30pm – 3:50pm
Fireside Chat with Mikkel Svane (Zendesk)
3:50pm – 4:05pm
BREAK
4:05pm – 4:30pm
Money, Money, Money: Taavet Hinrikus (Transferwise), Damian Kimmelman (DueDil), Jeff Lynn (Seedrs)
4:30pm – 4:50pm
Founder Stories with Adora Cheung (Homejoy)
4:50pm – 5:10pm
Founder Stories with Frédéric Mazzella (BlaBlaCar)
5:10pm – 5:35pm
Fireside Chat with Peter Fenton (Benchmark) and Solomon Hykes (Docker)
5:35pm – 6:00pm
Fireside Chat with Ed Vaizey (Minister for Culture and the Digital Economy)
6:00pm – 6:30pm
Closing Awards Ceremony
6:30pm – 7:00pm
Closing Cocktail Reception, hosted by Microsoft Ventures